Informace o filmu

Andaluský pes / Po zákonu

1929, Francie / SSSR,
69 min.


Cyklus: The Artist(s). Zánik na vrcholu

Luis Buñuel / ANDALUSKÝ PES

Un Chien andalou / Francie 1929

hrají / Luis Buñuel, Pierre Batscheff, Simone Mareuilová, Salvador Dalí

13 min.

 

Lev Kulešov / PO ZÁKONU

Po zakonu / Troje / SSSR 1926

hrají / Alexandra Chochlova, Sergej Komarov, Vladimir Fogel, Porfirij Podobed

čes. mezitit. / 56 min. /

 

s hudebním doprovodem Georgije Bagdasarova

 

Každý dříve nebo později zaslechl o filmu Andaluský pes, trochu méně lidí ví, co že to vlastně je (nový stupeň ve vývoji filmového surrealismu), ještě méně lidí ho vidělo a jen zlomek ho aspoň jednou spatřil na plátně kina. Ale kdo viděl Andaluského psa s ruchy a tichy Georgije Bagdasarova? Nikdo... vy budete první.

Bagdasarovův doprovod k hlavnímu filmu večera s názvem Po zákonu nás v únoru natolik nadchnul, že jsme strůjce neslýchaných zvukových tenzí poprosili, aby snímek v Ponrepu doprovodil ještě jednou. Konečně můžeme toto dílo, které na jedné straně patří k tomu nejlepšímu, co kdy v Rusku vzniklo, na druhé straně z historie tamní kinematografie vyčnívá jako podivný alien, zažít v atmosféře, která nám dovolí vnímat všechny jeho krásy. Velký film – sobě navrácený.

Tři hrdinové jsou uvězněni ve zlatokopecké chatrči, kolem níž v době jarního tání stoupá voda z rozvodněné řeky. Jde o manželskou dvojici a muže, který zabil jejich druhy. Zatímco on by nejraději vykonal nad vrahem ortel hned, ona trvá na spravedlivém soudu. Divoká řeka učiní z trojice zvláštní trosečníky, jež přivádí izolace a neustálá vzájemná ostražitost k fyzickému i psychickému vyčerpání. Vynikající poetická kamera Konstantina Kuzněcova si pohrává s všudypřítomným vodním živlem ve všech jeho skupenstvích a zkoumavě ulpívá na detailech tváří strádajících.

ROK
MĚSÍC
DEN
TYP UDÁLOSTI
PRO

říjen - členy i veřejnost

St

1.10.2014

17:30

Šílení

Filmové představení

 

ČR, 2005, 118 min.,

Režie: Jan Švankmajer
Cyklus: Švankmajer 80

St

1.10.2014

20:00

Divoké dítě

Filmové představení

 

Francie, 1969, 80 min.,
francouzsky, čes. tït.,
Režie: François Truffaut
Cyklus: Angličanky, Evropanky a kontinent T

Čt

2.10.2014

17:30

Falešná ruka zákona

Filmové představení

 

Velká Británie , 1962, 87 min.,
anglicky, čes. tit.,
Režie: Cliff Owen

Čt

2.10.2014

20:00

Prozřetelnost

Filmové představení

 

Francie - Švýcarsko, 1977, 100 min.,
anglicky, čes. tit.,
Režie: Alain Resnais
Cyklus: Alain Resnais 1922–2014

3.10.2014

17:30

Lesní jahody

Filmové představení

 

Švédsko, 1957, 85 min.,
švédsky, čes. tit.,
Režie: Ingmar Bergman

So

4.10.2014

17:30

Jaká slast žít

Filmové představení

 

Itálie – Francie , 1960, 109 min.,
česká verze,
Režie: René Clément

So

4.10.2014

20:00

Oběť

Filmové představení

 

Švédsko - Francie - Japonsko, 1986, 138 min.,
švédsky, čes. tit.,
Režie: Andrej Tarkovskij

Ne

5.10.2014

15:00

Vzduchoplavba ve filmu

Filmové představení

 

2014,

Cyklus: Ponrepo dětem

Ne

5.10.2014

17:30

Ztracený případ

Filmové představení

 

ČR, 2014, 90 min.,

Režie: Roman Štětina

Po

6.10.2014

17:30

Chaplin: první režie II.

Filmové představení

 

USA, 1913,

Režie: Charles Chaplin
Cyklus: Film před sto lety - rok 1914

Po

6.10.2014

20:00

Siréna od Mississipi

Filmové představení

 

Francie, 1968, 124 min.,
francouzsky, čes. tit.,
Režie: François Truffaut
Cyklus: Angličanky, Evropanky a kontinent T

Út

7.10.2014

15:30

Kapitoly z dějin filmu

Filmové představení

 

2014,

Út

7.10.2014

17:30

Panenství

Filmové představení

 

ČSR, 1937, 80 min.,
ang. tit.,
Režie: Otakar Vávra
Cyklus: Czech Film Stars – English friendly

Út

7.10.2014

20:00

Můj strýček z Ameriky

Filmové představení

 

Francie, 1980, 128 min.,
francouzsky, čes. tit.,
Režie: Alain Resnais
Cyklus: Alain Resnais 1922–2014

St

8.10.2014

17:30

Jazz za letního dne

Filmové představení

 

USA, 1958, 75 min.,

Režie: Bert  Stern ,Aram Avakian

St

8.10.2014

20:00

Kapesné

Filmové představení

 

Francie, 1975, 104 min.,
francouzsky, čes. tit.,
Režie: François Truffaut
Cyklus: Angličanky, Evropanky a kontinent T

Čt

9.10.2014

17:30

Otesánek

Filmové představení

 

ČR - Velká Británie , 2001, 124 min.,

Režie: Jan Švankmajer
Cyklus: Švankmajer 80

10.10.2014

17:30

Tvář

Filmové představení

 

Švédsko, 1958, 95 min.,
švédsky, čes. tit.,
Režie: Ingmar Bergman

10.10.2014

20:00

Zrcadlo

Filmové představení

 

SSSR, 1975, 98 min.,
rusky, čes. tit.,
Režie: Andrej Tarkovskij

So

11.10.2014

17:30

Něco z Alenky

Filmové představení

 

Švýcarsko, 1987, 79 min.,
česky,
Režie: Jan Švankmajer
Cyklus: Švankmajer 80

So

11.10.2014

20:00

Podivné vyšetřování

Filmové představení

 

Itálie, 1969, 103 min.,
italsky, čes. tit.,
Režie: Elio Petri

Ne

12.10.2014

15:00

Lunapark filmových vynálezů

Filmové představení

 

2014,

Cyklus: Ponrepo dětem

Ne

12.10.2014

17:30

Ztracený případ

Filmové představení

 

ČR, 2014, 90 min.,

Režie: Roman Štětina

Po

13.10.2014

17:30

Festival Archaion Kallos / Vizuální antropologie - Jakub

Filmové představení

 

ČR, 1992, 64 min.,

Režie: Jana Ševčíková

Po

13.10.2014

20:00

Dvě Angličanky a kontinent

Filmové představení

 

Francie, 1971, 132 min.,
francouzsky, čes. tit.,
Režie: François Truffaut
Cyklus: Angličanky, Evropanky a kontinent T

Út

14.10.2014

17:30

Přednosta stanice

Filmové představení

 

ČSR, 1941, 85 min.,
ang. tit.,
Režie: Jan Sviták
Cyklus: Czech Film Stars – English friendly

Út

14.10.2014

20:00

Válka skončila

Filmové představení

 

Francie – Švédsko , 1966, 113 min.,
francouzsky, čes. tit.,
Režie: Alain Resnais
Cyklus: Alain Resnais 1922–2014

St

15.10.2014

17:30

Linie osudu

Filmové představení

 

Srí Lanka, 1957, 84 min.,
cejlonsky, čes. tit.,
Režie: Lester James Peries

St

15.10.2014

20:00

Americká noc

Filmové představení

 

Francie, 1973, 110 min.,
francouzsky, čes. tit.,
Režie: François Truffaut
Cyklus: Angličanky, Evropanky a kontinent T

Čt

16.10.2014

17:30

Po maškarním plese

Filmové představení

 

SSSR, 1941, 98 min.,
rusky, čes. tit.,
Režie: Sergej Gerasimov

17.10.2014

17:30

Profesionálové

Filmové představení

 

USA, 1966, 108 min.,
anglicky, čes. tit.,
Režie: Richard Brooks

17.10.2014

20:00

Příběh Adély H.

Filmové představení

 

Francie, 1975, 95 min.,
francouzsky, čes. tit.,
Režie: François Truffaut
Cyklus: Angličanky, Evropanky a kontinent T

So

18.10.2014

17:30

Home Movie Day – Rodinné filmy ze sbírek NFA

Filmové představení

 

2014,

So

18.10.2014

20:00

Barva granátového jablka

Filmové představení

 

SSSR - Arménie, 1969, 67 min.,
rusky, čes. tit.,
Režie: Sergej Paradžanov

Ne

19.10.2014

15:00

Studenti animace dětem

Filmové představení

 

2014,

Cyklus: Ponrepo dětem

Ne

19.10.2014

17:30

Ztracený případ

Filmové představení

 

ČR, 2014, 90 min.,

Režie: Roman Štětina

Po

20.10.2014

17:30

Dům, zámek, zahrada

Filmové představení

 

2014,

Režie: Jan Švankmajer
Cyklus: Švankmajer 80

Po

20.10.2014

20:00

Zelený pokoj

Filmové představení

 

Francie, 1977, 94 min.,
francouzsky, čes. tit.,
Režie: François Truffaut
Cyklus: Angličanky, Evropanky a kontinent T

Út

21.10.2014

15:30

Kapitoly z dějin filmu

Filmové představení

 

2014,

Út

21.10.2014

17:30

Rudá záře nad Kladnem

Filmové představení

 

ČSR, 1955, 79 min.,
ang. tit.,
Režie: Vladimír Vlček
Cyklus: Czech Film Stars – English friendly

Út

21.10.2014

20:00

Ašik-Kerib

Filmové představení

 

SSSR – Gruzie, 1988, 71 min.,
gruzínsky, čes. tit.,
Režie: Sergej Paradžanov

St

22.10.2014

17:30

Ze života domů – Jan Švankmajer a Jean Epstein

Filmové představení

 

2014,

Cyklus: Švankmajer 80

St

22.10.2014

20:00

Život je román

Filmové představení

 

Francie, 1983, 104 min.,
francouzsky, čes. tit.,
Režie: Alain Resnais
Cyklus: Alain Resnais 1922–2014

Čt

23.10.2014

20:00

Ladič pian zemětřesení

Filmové představení

 

Velká Británie - Německo - Francie, 2005, 99 min.,
anglicky, čes. tit.,
Režie: bratři Quayové

24.10.2014

17:30

Poselství

Filmové představení

 

Srí Lanka, 1959, 123 min.,
cejlonsky, čes. tit.,
Režie: Lester James Peries

24.10.2014

20:00

A co dále, Baltazare

Filmové představení

 

Francie - Švédsko, 1966, 90 min.,
francouzsky, čes. tit.,
Režie: Robert Bresson

So

25.10.2014

17:30

Červené střevíčky

Filmové představení

 

Velká Británie , 1948, 133 min.,
anglicky, čes. tit.,
Režie: Emeric Pressburger,Michael Powell

So

25.10.2014

20:00

Nick Cave – 20 000 dní na Zemi

Filmové představení

 

Velká Británie, 2014, 95 min.,
anglicky, čes. tit.,
Režie: Jane  Pollardová ,Iain  Forsyth

Ne

26.10.2014

15:00

Páni kluci

Filmové představení

 

2014,

Cyklus: Ponrepo dětem

Ne

26.10.2014

17:30

Ztracený případ

Filmové představení

 

ČR, 2014, 90 min.,

Režie: Roman Štětina

Po

27.10.2014

17:30

Zvítězit

Filmové představení

 

Itálie, 2009, 122 min.,
italsky, čes. tit.,
Režie: Marco Bellocchio

Po

27.10.2014

20:00

Noc a mlha a další krátké filmy

Filmové představení

 

Francie, 1955, 110 min.,
francouzsky, čes. tit.,
Režie: Alain Resnais
Cyklus: Alain Resnais 1922–2014

St

29.10.2014

17:30

Kabinety, sbírky, skicáře et cetera

Filmové představení

 

2014,

Režie: Jan Švankmajer
Cyklus: Švankmajer 80

Čt

30.10.2014

20:00

Konference Inédits v Praze – Amatérský a rodinný film v zemích bývalého socialistického bloku

Filmové představení

 

2014,

31.10.2014

20:00

Konference Inédits v Praze – Amatérský a rodinný film v zemích bývalého socialistického bloku

Filmové představení

 

2014,

Kalendář

PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

FACEBOOK

Twitter

Vimeo

KurzPRAGUE

SemaineIFP 

Chal

filmoteka

Polsky

RKFFragnerOtta    

tap